Η Τούμι τις έκανε τουλούμι!

Καταιγιστική ήταν η Τία Κλερ Τούμι, που κέρδισε με άνεση το Mayhem Classic! Η τρεις φορές κάτοχος των Games ισοπέδωσε τον ανταγωνισμό, επικρατώντας στα 6 από τα 7 events, ενώ είχε και μία δεύτερη θέση, κατακτώντας 695 από τους συνολικά διαθέσιμους 700 βαθμούς!
Εκατό ολόκληρους πόντους πίσω έμεινε η Κρίστι Εραμο, ενώ στο βάθρο ανέβηκε και η Ντάνιελ Μπράντον, η μοναδική που κατάφερε να κερδίσει κάποιο event (το 3) απέναντι στον «τυφώνα» Τούμι. Θεωρητικά αυτή είναι κιόλας που θα πάρει το εισιτήριο για τα Games. Ωστόσο, μετά τις ανακατατάξεις που θα υπάρξουν στο Οπεν και τις αθλήτριες που θα αγωνιστούν σε ομάδες, η Μπράντον θα βρεθεί εντός του τοπ-20 κι έτσι η θέση στους αγώνες μέσω του Mayhem Classic θα πάει στα χέρια της Φι Σαγκάφι που κατέλαβε την τέταρτη θέση.

Στο πρώτο σκαλί του βάθρου των ανδρών ανέβηκε ο Τσάντλερ Σμιθ. Ο 26χρονος αθλητής ήταν ο ορισμός της… σταθερότητας το τριήμερο, καθώς σε όλα τα αγωνίσματα πλασαρίστηκε από την τρίτη μέχρι και την όγδοη θέση, κάτι που τον οδήγησε στη νίκη σε ένα sanctioned event για πρώτη φορά στην καριέρα του. Ιδιαίτερα χαρούμενος θα είναι και ο Λουκ Σέιφερ, ο οποίος μπορεί να έμεινε δεύτερος, αλλά είναι αυτός που θα πάρει το εισιτήριο για τα Games. Το βάθρο συμπλήρωσε ο πρωταθλητής Καναδά, Τζέφρι Αντλερ, που ανέκαμψε σημαντικά στα δύο τελευταία workouts και από όγδοος τερμάτισε τρίτος.

Απολαυστικός ήταν και ο Ριτς Φρόνινγκ. Ο «οικοδεσπότης» του τουρνουά αγωνίστηκε σε όλα τα events πλην των πρώτων δύο της Παρασκευής μαζί με άλλους αθλητές όπως οι Νταν Μπέιλι και Τζος Μπρίτζες. Αν οι χρόνοι του οκτάκις πρωταθλητή μετρούσαν στο ανδρικό Leaderboard, τότε θα είχε κερδίσει σε όλα τα event εκτός από το τελευταίο στο οποίο θα τον είχε προσπεράσει μονάχα ο Τόλα Μορακίνιο!